Yüz Germe

Yüz Germe

Zamana karşı tüm vücudumuz gibi cildimizde yaşam kalitemize bağlı olarak direnemez ve yaşlanma etkileri kendini gösterir. Göz kapakları aşağıya doğru düşer, gözaltı torbaları ve kırışıklıklar başlar, özellikle gençlik göstergesi olan yüzümüzdeki yağ odacıkları erimeye başlar  ve aşağıya doğru düşer.  Cilt rengi pembemsi ve parlak görüntüsünü sigara ve diğer etkenlerle  birleşerek  yerini sarı ve  mat bir görüntüye bırakır.

Tüm vücutta beliren bu izleri en çok ,aynaya ilk baktığımızda gördüğümüz yüz bölgemizde görürüz. Yağ adacıkları eriyerek aşağıya doğru düştükçe burun kenarlarındaki oluklar( nazolabial çizgisi) daha da belirginleşir. Boyuna doğru giden bu düşüklük   yerçekiminin  etkisiyle de yüz ovalinin kaybolmasına sebep olur. Tüm bu etkiler yaş almanın ve yaşanmışlıkların etkisi olsada  ayna da görmek istediğimiz daha diri ve canlı bir yüzdür.

Tüm bu etkiler bir arada görüldüğünde estetik cerrahi olarak yaptığımız işlem, yüz germe işlemidir. Burada en uygun olan orta yüz germe yani yukarıda bahsettiğimiz göz çevresi , nazolabial oluklar ve çenede ağız çizgisinde düşüklük tek bir işlemle yani orta yüz germe ameliyatı ile gerçekleştirebildiğimiz bir toparlama işlemidir. Endoskopik olarak yaptığımız bu ameliyat özellikle yüz bölgesinde büyük kesiler olmadan kısa sürede iyileşme  görülen bir operasyondur. Endoskopik orta yüz germe (midface lift) işlemi saçlı deride yapılan kısa bir kesikten sokulan kamera yardımı ile yapılır. Bu ameliyat sırasında genellikle endoskopik alın germe de yapılır. Oldukça etkili  ve sonrasında hastaları memnun eden bir yöntemdir. Klasik ameliyat tekniği ile saçlı bölgeden her iki kulak kepçesinin arasındaki mesafe kesildiği için oldukça travmatiktir ve saçların içinde uzun bir ameliyat izi ve kesi gerisinde duyusu olmayan bir alan bırakır. Modern endoskopik teknik ile saçların arasında 1–2 cm uzunluğunda 4 adet kesi ile ameliyat kanamasız bir şekilde yapılır ve saçların içinde belirgin yara izi kalmaz.

Endoskopik orta yüz germe ile alın gençleştirilebilir, kaş kaldırılabilir, alında ve iki kaş arasında kırışıklıklara yol açan kaslar gevşetilebilir (böylece kalıcı botox etkisi sağlanır),sarkmış yanak yukarı alınabilir (böylece elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlanır), göz kenarları hafifçe yukarıya kaldırılabilir(badem göz görüntüsü verilebilir.)

Yüz Germe Sonrası

Yüz germe işlemi sonrasında yüz 3 gün sargılı kalır,3. gün sargılar açılır,1 hafta antibiyotik  kullanılır.

Ağrı  hissedilirse ağrı kesici içilebilir. Bir hafta sonra hasta normal hayata  dönebilir.