Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post Bariatrik Cerrahi Nedir? (Aşırı Kilo Kaybı Sonrası Estetik)

Hareketsiz yaşam tarzı bilgisayar başında geçen zamanların artması,  özellikle gençlerde başta olmak üzere, kilo alımını ve obeziteyi artırmıştır. Post bariatrik cerrahi nedir  dersek öncelikle bariatrik cerrahi nedir diye bakmakta yarar var, kişinin vücut kitle endeksinin  (BMI) 40   yada  alınan aşırı kilolar yüzünden , şeker veya  çeşitli sağlık sorunları  yaşayan ve vücut kitle endeksi 35 olan kişilerde genel cerrahi uzmanı tarafından  mideye  çeşitli yöntemlerle yapılan cerrahi bir işlemdir. Bunlar tüp mide ameliyatı, gastrik bypass  ameliyatları gibidir. Burada önemli olan hastanın normal  diğer zayıflama yöntemlerini  denemiş fakat sonuç alamamış olması önemlidir. Mideye yapılan operasyon sonrası kişi beslenmesini  ciddi ölçüde azalttığı için hızla kilo kaybeder.

Burada hastaların bilmesi gereken bir diğer önemli nokta ameliyattan sonra kendilerini bambaşka bir hayatın beklediğidir. Beslenme ve diyet uzmanı rehberliğinde düşük karbonhidrat-yüksek proteinli bir diyet uygulanması, ufak porsiyonlarda daha fazla sayıda öğünlerin düzenlenmesi, iyi çiğneme alışkanlığının kazanılması, günlük multivitamin, kalsiyum ve D vitamini takviyesinin yapılması, fizik egzersizlerin buna eklenmesi büyük önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası hastalar küçük porsiyonlarla doyabildiği için yeni hayatlarına alışmada sorun yaşamamaktadır.

Post bariatrik cerrahi ise işte tam da bu aşamada yani kilolar verildikten sonra devreye girer ,Bu süre aslında tam olarak kilonun  istenilen ağırlığa düşmesidir.Bu da bariatrik cerrahi sonrası  1 yıldır.

Bahsedilen hasta profilinde verilen kiloların fazlalığı göz önüne alınırsa kişinin vücudunda deformasyon olmaması nerdeyse imkansızdır fakat bu deformasyonun kişiden kişiye değişir ölçüleri mevcuttur, bu da kişinin başta  genetik özelliklerine, bağ dokusuna ve kilo verirken egzersize ne kadar zaman ayırdığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Plastik cerrahi olarak deforme olan bölgeleri toplama işlemine post bariatrik cerrahi denir.Bu bölgeler  sıklıkla karın, kalça,iç bacaklar,kollar,göğüsler ve gıdı olabilir.

Buraya kadar anlattıklarımıza baktığımızda  bariatrik cerrahinin kesinlikle  bütünüyle  bir ekip çalışmasıyla tam olarak başarıya ulaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Burada hastanın genel cerrah, plastik cerrah ,diyetisyen ve psikiyatriden  yardım alarak bu zorlu ve sabır isteyen süreci atlatmasını kolaylaştırabiliriz. Sürece bakıldığında hiç şüphesiz en büyük motivasyon kişinin  yıllarca kilo sorunuyla yaşayıp, solunum sorunları ,çeşitli sağlık sorunları ve hatta toplum baskısı yaşamaktan kurtularak(kıyafet alırken zorlanmak, kalabalık yerlerde yemek yerken  insanların bakışları gibi..)hızla kilo kaybetmesidir. Hatta verilen kilolara rağmen bazı hastalar kendini hala obez hissetmektedirler. Burada psikolojik destek almanın önemi büyüktür.

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı

Post bariatrik cerrahi  ameliyatı ,bariatrik cerrahi sonrası kişinin deformasyona uğramış olan bölgelerini şekillendirme  ameliyatıdır. Klasik toparlama ameliyatlarına göre boşalmış olan deri miktarı fazla olduğundan vücuttan çıkarılacak deri miktarı da daha fazladır. Özellikle  karın ,göğüsler,iç bacaklar, kollar toparlanmaya ihtiyaç duyulan bölgelerin başında gelir.

Post bariartrik cerrahi ameliyatılarında deformasyonun yoğunluğuna göre farklı teknikler kullanılır. Mesela  göğüslerin içindeki grandüler tabakanın çoğu zaman  tamamen kaybolmasından dolayı  hem deriyi toparlamak  hem de kas altına implant yerleştirmek gerekir, karın bölgesinde boşalan deri  kesilerek germe yapılır, çoğu zaman bu bölgeye şekil verilirken sırt ve bel oyuntusunuda birlikte yapmayı tercih ediyoruz. Toparlanması gereken bölgelerin  bu hastalarda fazla olması  eğer hasta tüm bölgelerini isterse karın, sırt, kol  göğüs, bacaklar gibi  kişinin durumuna göre tek ameliyatta  da olabilir yada  bölünerek 2  ameliyatta da olabilir.

Popo da yine kişinin genetik özellikleri çok önem taşır ,bazen sadece fazla deriyi kesi yaparak çıkarmak yeterli olurken bazı hastalarda popo  bölgesindeki düz görüntününde  giderilmesini ister. Bu durumlarda yine farklı tekniklerle bölgeye implant  yerleştirilebilir yada aquafilling  uygulaması yapabiliriz.

Bacak ve kollarda yapılan post bariartrik cerrahi ameliyatlarında  özellikle yapılan dikiş yerlerinin gizlenmesine ve dikişlerin estetik görüntüsüne önem vermek gerekir.

Bacaklarda  ciddi bir kilo kaybı olduğundan sıklıkla kullandığım ve önerdiğim  sadece kasık bölgesinde yani bikini hattında gizli olan iz ile bu ameliyatı bitirmektir. Ancak aşırı bir sarkma varsa kasık bölgesindeki izden dize doğru bacağın sadece ortasına kadar giden, iç yanda düz bir kesi yapmak ve bu bölgeden de deri çıkartmak gerekebilir. Bacak bölgesinde ciddi kayıplara uğramış ve ciddi sarkmalar olan hastalarda ne yazık ki bacağın dış yanından yani görünen kısımdan deri çıkartmak gerekebilir. Bu şekilde ekstra olgularda hastada kabul ediyorsa uyluğun dış yanından da kesi yaparak karın germe ameliyatının bittiği noktadan, düz bir şekilde aşağıya uzanan bir kesi ile bacak bölgesindeki fazlalıklar dışarı çıkarılır ve estetik  olarak bir dikişle kapatılır.

Kollar ise genelde bu hastaların zayıflama sonrası  sarkmalardan en çok kurtulmak istedikleri  bölgelerin başında gelir ,çünkü kişi buradaki deformasyonu saklamakta güçlük çeker , bu sarkmaları koltuk altı bölgesine gizleyerek deri fazlalığını çıkartıp izi koltuk altına gizlediğimiz cerrahi işlemi yapmak ve bu sarkmayı gidermek mümkün olabilir. Ancak aşırı kol sarkmalarında kolun iç yanında koltuk altından dirseğe doğru düz çizgi ile yapılan kesiden deri fazlalıklarının çıkartıldığı ve yeniden estetik bir şekilde dikilerek onarımın yapıldığı kol germe ameliyatına gerek olacaktır.

Aslında normal toparlama ameliyatlarına göre, post bariatrik cerrrahi ameliyatı yaptığım hastalarımın ameliyat izlerini daha az sorun ettiğini görmekteyim. Doğal  olarak bunun nedeni  adeta bir çuval gibi sarkmış deriyi taşımaktansa zamanla silik hale gelecek bir  dikiş izini taşımayı  tercih etmeleridir.

Post bariatrik cerrahi ameliyatları da yine normal plastik cerrahi ameliyatları gibi genel anestezi altında yapılır.

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası

Post bariatrik cerrahi ameliyatı sonrasında hasta artık zorlu bir sürecin sonlarına gelmiş ciddi bir sabır ve özveri göstermiş demektir.Tabiri caizse yüzmüş yüzmüş  kuyruğuna  gelmiştir.Bariatrik mide ameliyatı geçirmiş birinin tam olarak vücudunun şekillenmesi ancak post bariatrik cerrahi sonunda tam sonuca ulaşacaktır.

Hasta genel anestezi altında ameliyat olur ve hastanede 2 gün kalır.1 den fazla bölgeden ameliyat olmuşsa ki bu hastaları çoğu zaman çoklu bölgelerden  ameliyat ederiz, hastaların yara iyileşmesi ve geniş disseksiyon alanları nedeni ile cilt altında seroma ve hematom birikimi yönünden takip edilmeleri bunun gelişmemesi için ameliyat sonunda dren uygulaması ve ameliyat içerisinde gerekli önlemlerin alınması gereklidir. Hastaların geçirdikleri ameliyata göre  1 ay dan 3 aya kadar değişen süreyle korse giymeleri gerekir. Operasyonun muhtemel yan etkileri morluk ve şişlik olarak sıralanabilir. Bu etkiler yaraların iyileşmesi ile bir kaç haftada kaybolur.

Hastaların ameliyat sonrası enfeksiyon riskine karşı 7 gün süreyle antibiyotik  kullanmaları gerekir   ve yine ağrı olursa ağrı kesici alabilirler .

1 ay süreyle ağır kaldırmamak  ve  yoğun egzersiz yapmamak gerekir.

Sigara kullanımı yasakların başında yer almaktadır. Ameliyat öncesinde ve iyileşme sürecinde sigara kullanmamanız sağlıklı bir yara iyileşmesi için büyük önem arz etmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün dinlenmeniz uygun olur. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları almaktan kaçınınız. Ameliyatınızın hemen sonrasında yanınızda size yardımcı olabilecek birilerinin olmasında fayda vardır. İlk birkaç gün ağrılarınız olacaktır, ancak sonrasında bu ağrılar minimum düzeye inecektir.

Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde kontrole gelmeniz gereklidir. Bu kontrol sırasında, ameliyat bölgeniz incelenir ve bantlarınız çıkartılabilir.

Ameliyattan kısa süre sonra yürümeye başlamanız, bacaklarınızın açılması ve kan dolaşımının güçlendirilerek akımın hızlandırılması açısından önemlidir.

Uzmanların Postbariatrik cerrahi öncesinde hastaları bilinçlendirmesi önemlidir. Zayıflamak tedavinin tamamlandığı anlamına gelmez ve bu hastalar için bir süreçtir. Asıl olan tedavi hastanın özgüvenini getirecek olan Postbariatrik cerrahi  ameliyatları  sonucunda tamamlanır.

Post Bariatrik Cerrahi Süreci

Post bariatrik cerrahi sürecini yönetmek çok önem taşır , bu süreç  tamamıyla koordine çalışarak yönetilmesi gereken bir süreçtir. Hastayı genel cerrah ameliyat ettikten sonra kişinin multi disipliner yaklaşımla  beslenmesine   ve doktorunun tavsiyelerine uyması gerekir. Gerekli olursa bu  hastalar psikolojik olarak da destek almalıdır. Bu süreçte önemli olan hastanın metabolik dengesinin düzenli olarak takip edilmesi, beslenme düzenin sağlanması ve tüm kan değerlerinin normal seviyelerde bulunmasıdır. Tüm bu koşullar sağlanırsa hasta bariatrik cerrahiden sonra post bariatrik cerrahiye hazır olacaktır.

Hızla kilo veren hasta bu defa  hızla vücudundaki deformasyonu da gidermek isteyebilir,bu noktada  bariatrik cerrahi sonunda 1 yıl beklemesi ve bu süre sonunda  plastik cerrahinin müdahalesi  daha doğru olacaktır.

Post bariatrik cerrahi sürecinde benim hekim olarak hastaya tavsiyem sağlıklı bir iyileşme için kendisine en az 1 hafta  toplamda 10 gün ayırması ve bu süreyi  istirahat ederek geçirmesi  ve eğer çalışıyorsa bu sürede sonra işe dönmesidir.Çünkü  deformasyon alanının geniş olması  kombine ameliyat yapılma olasılığı sebebiyle yapılan dikişlerinde  fazlalığından dolayı hareket kısıtlılığı ister istemez olacaktır.

Yine hastaların sürecin yönetimi ve cerrahi alanların iyi iyileşme göstermesi açısından kesinlikle post bariatrik cerrahi sürecinde ve hatta  öncesinde sigarayı bırakmaları gerekir.

Post bariarrik cerrahi sürecinde hastanın  dayanılmaz ağrıları olmaz   normal  dikiş yerlerinin ağrılarını hissedecektir. Bunlar ağrı kesicilerle giderilir.

Tedavi sürecini genel olarak  ele aldığımızda ,post bariatrik cerrahi süreci aslında artık olaya konulan son noktalardan en önemlisidir ve kişinin en toplamda 1 ay gibi  bir süreçte iyileşip  yeni vücuduna sahip olduğu keyifli bir dönemdir.