Mini Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Özellikle  doğum sonrasında  karın bölgesinde yaşanan deri fazlalığı şikayetinde göbek deliğinde  müdahale edilmeden filikasyon  (içkarın bölgesinin daraltılması)  yapılan bir operasyondur. Klasik karın germeye göre hastaların iyileşme süreçlerinin daha çabuk olduğu, iş hayatına ve normal rutinine çok daha çabuk döndüğü, memnun edici bir operasyondur.Mini karın germede hastaların kilo vermiş veya doğum yapmış olmalarına rağmen bu oranın çok yüksek olmadığı hastanın güncel olarak cilt altındaki yağ dokusundan ziyade ciltte fazlalığın olduğu kişilerdir. Bu ameliyatta da yine vaser  lipolizle(ultrasonik liposakşın) karın yan bölgesine ve alt karına müdahale edilir.   Sezeryan  gibi kısa kesilerle  yapılır.

Ameliyat  sonrası 1 gece hastanede yatırılır.

Ameliyattan 1hafta öncesinde sigara içilmemesi ve ameliyat  sonrasında 2 hafta    süreyle  yine sigara içilmemesi tavsiye edilir. Sigara kullanımı yara iyileşmesinde gecikmelere neden olmaktadır.

Ameliyat sonrasında 3 hafta süreyle korse giyilir ,hastanın iyileşme sürecine göre süre uzayabilir.

Ameliyat sonrası morluk veya ödem beklenen olası etkilerdir.

Ameliyat sonrasındaki yaklaşık 1 hafta dikişlerin zorlanmaması için  istirahat etmeniz tavsiye edilir.

4-6 hafta süreyle ağır kaldırılmaması gerekmektedir.

Ameliyattan 3 gün sonra duş alınabilinir.

Ameliyattan sonra kontroller ilk 1 hafta sonrasında 3 hafta ve 3 aylık periyotlarla  hekimin muayene etmesi  gerekir.

Ameliyat sonrasında özellikle ilk üç gün sıvı ağırlıklı ve hazmı kolay yiyecekler tüketilmesi tavsiye edilir.

Ameliyat sonrasında 7 gün süreyle  enfeksiyon riskini önlemek amaçlı antibiyotik ve eğer ağrı hissedilirse ağrı kesici kullanılır.