Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Günümüz estetik ve güzellik tedavilerinde lazer ismi çok popüler ve ilgi çekici bir kelime olmuştur. Başlığa lipoliz kelimesi eklenince de insanlarda incelme ve zayıflama fikri kaçınılmaz hale geliyor. Lazer lipoliz sellektif(seçici) bir dalga boyuyla sadece yağ hücresine odaklanarak çalışan bir teknolojidir. Klasik liposaction dan farkı ve sonrasındaki iyileşme süreci açısından da bakarsak hem hasta hem de doktor için oldukça kolay ve sıkça tercih edilen bu yöntemdir.

Lazer lipoliz ile bölgesel olan yağlanmalarda ,karın ,basen, kol içleri , bacaklar,gıdı gibi bölgelerde çalışmak mümkündür. Burada ki mantık lokal olarak fazla olan yağ hücrelerinin fazlalık olan bölgeden yağ hücrelerini patlatarak yok etme işlemidir.

Lazer lipoliz ile fazla yağlar yok edilirken hasta için en büyük avantajı ise derideki gevşekliğinde lazer ışınıyla içerden şıkılaştırılmasıdır. Lazer lipoliz ile hasta da kollojen üretimi tetiklendiğinden ,bölgesel kilolarından kurtulurken dokuda sıkı ve fit bir görünüm alır.

Lazer lipoliz ile bir diğer önemli avantaj ise klasik liposactiona oranla bir seansta alınabilecekten daha fazla yağ varsa bir kere de yağlardan kurtulmak isteniyorsa, lazer lipoliz uygulamak çok uygundur. Lazer ışını ile yağlar eritilir, yine önceden açılmış olan küçük deliklerden normal liposuctiona oranla çok daha ince kanüllerle erimiş yağlar rahatlıkla alınabilir. Ayrıca lazer lipoliz sonrası korse kullanımı normal liposuctiona göre daha kısa olup, sadece iki haftadır. Yine bir diğer avantajı normal liposuctiona göre bağ dokusunun kollajen üretimi daha fazla olduğundan daha fit, daha diri, elastikiyeti daha fazla bir vücuda sahip olunur. Delikler daha küçük olduğu için izler de normal liposuctiondan daha küçüktür.

Lazer Lipoliz Süreci

Lazer lipoliz öncesi hasta ve doktor görüşmesi operasyon sonrası beklenti için çok önemlidir. Çünkü lipoliz işlemi bir zayıflama yöntemi değil bölgesel olarak vücudu şekillendirme ve sıkılaştırma işlemidir. İşlem yapılacak bölgenin sayısına ve alınacak yağın miktarına göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Buna muayene sonrasında plastik cerrah karar verecektir.

Lazer lipoliz kanülleri çok ince ve yuvarlak uçludur. Bu yüzden dokuya zarar vermez. Lazer lipoliz yağları etkilediği gibi cilt altındaki kolajen liflerin de kısalmasını sağlayarak ciltte sıkılaşma ve toparlanmaya neden olur. Lazer lipoliz, yağ dokusu içindeki mikrodamarları büzdüğü için uygulama sonrası morluk görülme ihtimali minimumdur. Yağları eritirken damarlara ve sinirlere zarar vermez. Kanüller 0.6-1.2mm olduğundan vücutta iz kalmaz.

Lazer Lipoliz Sonucu

Yağ hücrelerinin sayısı ergenlikten itibaren sabittir. Lazer lipoliz ile yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığı için sonuç kalıcıdır. Ekstra kilo almamaya özen gösterilmelidir. Tekrar kilo alındığı taktirde vücut yeni şekli çerçevesinde genişler, kalınlaşır; tekrar operasyon öncesi haline dönmez.