Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde tıp dünyasının gelişmesiyle insanların dikkat ettiği imajlarını, köklü bir şekilde değiştirmek mümkün hale geldi. Estetik cerrahisinin yardımı ile sizleri rahatsız edebilecek durumlar giderilebilir bir hal aldı.

Gelişen estetik cerrahisi ile sizleri rahatsız eden farklılıklarınızı tedavi ettirebilirsiniz. Kepçe kulak ameliyatı Tıp dilinde de otoplasti olarak bilinen cerrahi müdahale ile sizlerin farklı görünmesini sağlayan kepçe kulak problemini daha sağlıklı ve daha estetik görünen bir görünüme kavuşabilirsiniz

Kepçe kulak ameliyatı sıralamış olduğumuz işlemler uygulanarak yapılmaktadır

  • Kepçe kulak ameliyatı sırasında hastanın yaşına ve yapılacak cerrahi müdahaleye bağlı olarak lokal ya da genel anestezi yöntemi uygulanır.
  • Ortalama ameliyat süresi 1-2 saat sürebilecek bir operasyondur.
  • Kulak arkasında yapılan bir kesik ile kulağa verilmek istenilen şekil bazı dikiş teknikleri ile yapılır.
  • Cerrahi işlem sırasında herhangi bir problem yaşanırsa eğer, kulak vücuttan çıkarılır ve estetik ile doğal bir kulak elde edilmeye çalışılır.
  • Ameliyat sonrası ameliyatın yapıldığı kesik tıbbi dikiş ile kapatılır. Kulak arkasında ve gözükmeyen bir yerde olduğu için belli belirsiz rahatsız etmeyen küçük bir iz bırakabilir.

Ameliyat sonrasında gün aşırı pansuman yapılmalıdır. Pansuman 10 gün süresince uygulanmalıdır. Onuncu günün sonunda hastanın dikişleri alınmalıdır. Dikişler alındıktan sonra hastanın 1 gün boyunca kafa bandajıyla uyuması önerilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı tamamen genetik ve DNA yoluyla aktarılan doğumsal bir problem olduğu için genetik faktörlerden ortaya çıkar. Özellikle 1.dereceden yakın akrabalarımızdan aktarılabilecek olan kepçe kulak ameliyatı her yaş gurubundan ve her cinsiyetteki bireyle uygulanabilmektedir. Ailesel olarak aktarılan kepçe kulak sendromuna neden olan bazı sorunlar şunlardır;

  • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi açısının çok geniş olması.
  • Kulak kıkırdaklarının yapısal gelişimini tamamlamaması nedeniyle kıkırdağın yumuşak yapıda olması.
  • Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımlı bölgenin gelişmemesi ve düz bir şekil de durması nedeni ile.

Ülkemizde ve birçok ülkede de alay konusu olabilecek olan kepçe kulaklık okul öncesi çocuklarda psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak çocuklara 4-6 yaş aralığında uygulandığında okul gelişiminde psikolojik sorunlar yaşamasını önlemiş olacaktır. Bebeklerde kepçe kulaklığın tespit edilmesi durumunda ilerleyen zamanlarda cerrahi operasyon gerekmeden doktor kontrolünde bir takım elastik bantlar yardımı ile müdahale edilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonraki İyileşme Süreci.

Kepçe kulak ameliyatı olduktan sonraki süreç en az ameliyat kadar önemlidir. Ebetteki cerrahi bir operasyon geçirdikten sonra günlük hayatımızın aksamadan devam etmesini isteriz. Bu süreçte

Olabilecek aksaklılar acılı bir süreç halini almaması için ameliyat sonrasında yapılması gereken pansuman ve ilaç kullanımları aksatılmamalıdır. Pansuman ve ilaç kullanımları düzgün bir şekilde yapıldığı takdirde en kısa sürede komplikasyon görülmeden iyileşme görülecektir.