Endoskopik Orta Yüz Germe

Ana Sayfa Endoskopik Orta Yüz Germe

Endoskopik Orta Yüz Germe Nedir?

Endoskopik orta yüz germe operasyonu, ilerleyen yaş etkisiyle olduğundan daha genç görünmek isteyen kişilerin başvurduğu bir estetik operasyonudur. Bu estetik operasyonda yüzde küçük kesiler açılmakta ve yüz derisinin gerdirilmesi, yüzdeki sarkık görüntünün ortadan kaldırılması söz konusudur. Halk arasında “izsiz ameliyat” olarak da bilinen orta yüz germe ameliyatı, başarılı sonuçların ortaya konmasını sağladığı için en fazla tercih edilen yüz bölgesi estetik operasyonları arasında yer almaktadır.

Endoskopic midface lifting yani endoskopik orta yüz germe estetiğinde dokuların normal olarak olması gereken konuma çekilmesi ve yüzün sıkılaştırılması söz konusudur. Yalnızca orta yüz kısmına uygulanan bu ameliyatta dokuların bulunması gereken alana yerleştirilmesi işlemi değil, cildin sıkılaşması için estetik müdaheleler de yapılmaktadır.

Genç görünümün elde edilmesini ve sarkık yüz görüntüsünün önüne geçilmesini sağlayan endoskopik orta yüz germe estetiği, işlem sırasında uç kısmında küçük bir kamera ve ışık bulunan endeskop cihazının kullanılmasından dolayı endoskopik olarak adlandırılmaktadır. Bu estetik operasyon sırasında son teknoloji ekipmanlar ve teknikler kullanıldığı için kişiler hızlı iyileşme  göstermekte ve operasyon sonrasında konforlu bir süreç yaşayarak normal yaşamlarına kısa süre içerisinde dönebilmektedirler.

endoskopik orta yüz germe

Endoskopik Orta Yüz Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Endoskopik orta yüz germe operasyonu, kişilerde küçük kesilerin açılmasıyla başlamaktadır. 1 cm ile 2 cm aralığında kalınlıkta açılan kesi alanlarından ucunda ışık ve kamera bulunan endoskop cihazı ile işlemlerin gerçekleştirileceği doku bölgesine erişilir. Ardından operasyonu gerçekleştiren uzman hekim, kameranın görüntüyü bir monitöre yansıtması sayesinde çalışmalarını rahatlıkla gerçekleştirebilmekte ve orta yüz germe operasyonunu yapabilmektedir.

Orta yüz germe operasyonu için büyük ve kalın kesi alanlarına gerek duyulmamaktadır. Çünkü dokunun görüntülenmesi ve estetik işlemlerin yapılabilmesi için oldukça minimal kanüller kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu operasyon izsiz olarak bilinmektedir. Operasyon sonunda açılan kesiler kapatılmakta ve estetik operasyon tamamlanmaktadır.

Kişilerin sahip oldukları cilde, cildin sarkma durumuna ve sarkıklık derecesine bağlı olarak bu estetik operasyon sırasında kişilerden belirli orands cilt çıkarılabilmesi mümkün olmaktadır. Fakat orta yüz germe estetik operasyonunda kişilerden az bir miktar cilt çıkarılması her zaman için geçerli ve mümkün değildir; cilt çıkarılmasına gereksinim duyulmadan da operasyon tamamlanabilmektedir. Operasyon olan kişilerin sarkıklık durumu ve deri durumu ile birlikte sağlık durumları da cilt çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda oldukça belirleyicidir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Estetiği Etki Alanları Nelerdir?

Orta yüz germe estetiği, yüz bölgesi için uygulanmakta olan estetik operasyon türlerinden yalnızca bir tanesidir. Bu operasyon yalnızca orta yüz kısmında yaşanan şikayetleri ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Genel olarak endoskopik orta yüz germe operasyonunun etki alanları ve sağladığı yararlar şunlardır:

  • Kaşların kaldırılması ya ds kaş uçlarının kaldırılması gerçekleştirilir ve yüze kalkık kaş görünümü kazandırılır
  • Alın bölgesinin sıkılılığını kaybetmesi nedeniyle alın gerdirme işlemi yapılır, gergin ve genç görünüm kazandırılır
  • Mimiklerin kullanılması nedeniyle iki kaşın arasında oluşan kırışıklıklar giderilir ve iki kaşın arasına kalıcı olarak botoks etkisi verilir
  • Yanakların sarkık görünmesine yol açan dezavantajlı durumun önüne geçilir ve yanakların yukarı kaldırılması işlemi gerçekleştirilir
  • Elmacık kemiklerinin daha da belirginleşmesi ve dolgun bir hal alması sağlanır
  • Ağız köşesinde bulunan derinin kaldırılması ile dudak görünümünün iyileştirilmesi sağlanır
  • Çene altında bulunan dokunun gerginleştirilebilmesi sağlanır
  • Göz kenarlarında bulunan dokunun kaldırılması işlemi yapılarak badem göz estetiği gerçekleştirilebilir.

Günümüzde ‘badem göz’ estetik operasyonu oldukça ilgi görmektedir. Badem göz görüntüsünü yakalamak isteyen kişiler, orta yüz germe operasyonu olarak da bu görünüme sahip olabilmektedir. Bu operasyonda yalnızca orta yüz şikayetlerinin giderilebilmesi mümkündür. Boyun bölgesine yaşanan sorunların giderilebilmesi için açık yöntemle yapılan klasik yüz germe estetiği işleminin yapılması gerekmektedir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Operasyonu Süresi

Operasyon yapılan kişilere genel anestezi verilerek gerçekleştirilen endoskopik orta yüz germe operasyonu genel olarak 2 saat ile 4 saat arasında bir zamanda tamamlanmaktadır. Kişiler, genel anestezi oldukları için operasyon süresince herhangi bir ağrı veya acı hissi yaşamamaktadır. Fakat endoskopik orta yüz germe estetiği ile birlikte başka estetik operasyonlar da uygulanacak olması, operasyonun süresini uzatmaktadır. Dolayısı ile ameliyatın süresini, yapılacak estetik işlemlerin çokluğu arttırmaktadır.

Kişilerin deri yapısı, gerçekleştirilecek işlemler ve uygulama alanının genişliği orta yüz germe operasyonu süresine etki eden diğer unsurlardır. Genel olarak uzman hekim, yapılacak estetik işlemlerin tam olarak belirlenmesiyle birlikte kişilere tahmini olarak operasyonun süresi hakkında bilgi aktarımı yapmaktadır.

Orta Yüz Germe Operasyonu Sonrasında İz Kalır Mı?

Endoskopik orta yüz germe estetiği esnasında kişilerin derisinde çok kalın olmayan kesilerin açılması söz konusudur ve operasyon bu kesilerden kameralı endoskop cihazının sokulması, dokulara ulaşılması ile gerçekleşmektedir. Dolayısı ile açılan kesi alanları, tekrar kapatıldıktan sonra estetik dikiş uygulaması yapılmaktadır. Bu durumda çok belirgin olmamakla birlikte az miktat iz kalabilmesi mümkündür.

Endoskopik orta yüz germe operasyonu için açılan kesi, saçlı deri üzerinde gerçekleştirilmekte ve zig zag çizilerek yapılmaktadır. Kesi için saçlı derinin tercih edilmesinden dolayı operasyon sonrasında iz kalsa dahi saçlı bölge içinde kalacağından dolayı dışarıdan bakıldığında herhangi bir dikiş izi görülmeyecektir. Bu sebeple de halk arasında orta yüz germe operasyonuna “izsiz estetik operasyon” adı da verilmektedir.

Orta Yüz Germe Operasyonu İyileşme Süreci

Orta yüz germe estetiği operasyonu, modern tekniklerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu sebeple kişilerin iyileşme süreci de diğer aynı amaçlı operasyonlardan daha konforlu geçmektedir. Operasyon sonrasında operasyon bölgelerinde hafif morlukların oluşması ve ödem yaşanması, bazı kişilerde de şişliklerin ortaya çıkması beklenen bir durumdur. Bu durumların ortaya çıkması halinde maksimum iki haftaya kadar şikayetler son bulmaktadır. Ender rastlanır olmasıyla birlikte kimi kişilerde şişlik, ödem ve morluk şikayetleri 3 haftaya kadar sürebilmektedir.

Orta yüz germe ameliyatı sonrasında, ameliyata dair yaşanan tüm dezavantajli durumlar ve ameliyat etkileri tam anlamıyla 1 ay sonrasında son bulmaktadır. Çalışma hayatı olan kişiler, operasyon sonrasındaki 10. gün itibari ile çalışma hayatına geri dönebilmektedir.

Operasyon sonrasında yapılması ve yapilmamaai gerekenler uzman estetisyenler tarafından hastalarına anlatılmaktadır. İyileşme sürecinin çok daha konforlu geçmesi ve herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için bu kurallara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Örneğin; saçlı deride açılan kesilerin tam anlamıyla iyileşme göstermeden saç boyası ve benzeri gibi işlemlerin kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.

Orta Yüz Germe Estetiği Kalıcılık Sağlar Mı?

Endoskopik orta yüz germe estetiği, medikal nitelikte olan estetik uygulamalara göre kalıcılık etkisi gösteren bir operasyondur. Dolgu ve botoks gibi uygulamalar, yaşlanma belirtilerini belirli bir süre ortadan kaldıran estetik çözümlerdir fakat orta yüz germe estetiği tıbbi bir müdahaledir ve bu sebeple kalıcılık göstermektedir.

Orta yüz germe işlemleri tıbbi tekniklerle yapılmaktadır fakat ömür boyu kalıcılığının olması söz konusu değildir. Çünkü yaşın ilerlemesine bağlı olarak cilt yaşlanmaya devam edecek ve yaşlanma belirtileri yine ortaya çıkmaya başlayacaktır. Ama endoskopik orta yüz germe operasyonu olan kişiler, yaşıtlarından daha genç ve sağlıklı bir cilt görünüme sahip olmaya devam edecektir.