Dolgu

Dolgu

Derimiz yerçekiminin etkisiyle , çevresel faktörler ve düzensiz yaşamla birlikte yaşlanmaya başlar.Bu etkileri   kişiler yüzdeki hacim kaybı ve derin kırıklar(çizgiler) olarak görür ve cilt daha yorgun bir görüntü alır.

Derimizin ana yapıtaşlarından biri olan hyaluronik asit bir şeker türevidir ve aynı zamanda derinin su tutma kapasitesinden sorumludur. Yüksek su tutma kapitesinden dolayı cildin daha parlak ,daha pürüzsüz görünmesini sağlar.Zamanla dokuda azalan hyaluronik asit miktarını yerine koymak için geliştirilen, hyaluronik asit dolgular, laboratuvar koşullarında hayvansal kaynak kullanılmadan elde edilir.  Her geçen gün gelişen üretim teknikleri ile çapraz bağlarla bağlanarak oluşturulan  hyaluronik asit dolgular,  enjektöre çekili uygulamaya hazır  forma getirilir. Cildimizdeki  bu yapıyı güçlendirmek için bol su içmek ,yeşil yapraklı sebzelerle beslenmek, zeytinyağını tercih etmek  doğru olacaktır.

Dolguları kullanma alanları bazen yüzdeki asimetrik çökükler, hacim kaybeden veya yapısal volüm azlığı olan dudaklar, yine yaşla birlikte yer  değiştiren veya yapısal olarak çökük göz altları, nazalobial çizgiler(burundan dudak köşelerine doğru inen) veya yanaklarda kullanılabilir. Vücutta kullanılan dolgularda mevcuttur.

Burunda  da  küçük burunları büyütmek  veya ucunu kaldırmak için de dolguları kullanmaktayız, yüzdeki  altın oranı yaratmak  için kısa çenelere uyguladığımız dolgular kişileri oldukça mutlu etmekte ve burun ,çene simetrisini   düzenlemektedir.

Günümüzde  çok çeşitli markaların dolguları ve bunların volüm olarak değişiklik gösteren çeşitleri vardır. Burada uygulama  yapan doktor  hastanın isteğini  göz önüne alarak  uygun olan dolguyu belirler.

Dolgu uygulaması 15-20 dk. süren kısa ve acısız bir işlemdir. Uygulama  yapılacak bölgeye öncesinde  anestezik bir krem sürmek yeterlidir. İşlem sonrası bölgeye göre şişlik ve morluk olabilir, bu durum 3-7 gün içinde geçen bir durumdur.1 hafta 10 gün sonra hasta kontrole çağrılır. Dolgu uygulaması 6 ay ila 12 ay arası kalıcılık gösterir .Düzenli uygula yapıldıkça bu süre uzayacaktır.