Burun Ucu Estetiği

Burun yüzümüzde bakıldığında ilk  göze çarpan yüzümüze ifade veren bir duyu organıdır. Özellikle burun ucundaki küçük dokunuşlar kişiye daha yumuşak ve hoş bir ifade verebilir. Dudak ve burun arasında mesafe kısa ise ,burun büyük bir kemer yapısına sahip değilse, hasta beklentisi sadece burun ucunun kalkması ise, burun ucunda asimetri veya orantısızlık mevcutsa  burun ucu estetiği uygundur.

Burun ucu estetiği tam bir burun estetiği ameliyatına göre daha kolay ve hızlı bir iyileşme periyodu içerir. Kemiklerin kırılmaması daha az kanama, şişlik ve morluk yaratır. Burun sırtında alçı veya plastik kalıp kalma süresi kısalır. İşe dönüş daha hızlı olur. Kemik kırılması ile ilgili riskler ortadan kalkar.

Burun ucundaki problemin tipine bağlı olarak çeşitli kıkırdak eklemeler (greftler) veya dikişler kullanılarak burun şekillendirilebilir. Fazla dokular eskiye oranla daha fazla muhafaza edilmekte ve başka alanların güçlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu bölgeye yine burun ucu(açık teknik) veya burun içinden (kapalı teknik) yapılan kesilerle ulaşılabilir.

Burun ucu estetiği plastik cerrah açısından kolay ve zahmetsiz, hasta açısından ağrısız ve hastane yatışı olmayan günlük rutininin minimal düzeyde etkilendiği  pratik fakat kişileri ciddi anlamda iyi görünüm açısından  maksimum düzeyde değiştiren bir operasyondur.

Burun ucu estetiği  lokal olarak yapılan anestezi gerektirmeyen   ve sonrasında hastane yatışı olmayan bir müdahaledir. Septuma yani burnu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya, burun sırtını ve yanlarını oluşturan kemik yapıya dokunmadan sadece burun ucunda ki kıkırdaklara yapılan düzeltme işlemidir. Bu sayede kalın, sarkık, uzun, yüksek, dar veya geniş burun uçları yeniden şekillendirilebilir. Burun kanatları daraltılabilir. Burun ucu kıkırdakları burundaki nazolabial açıyı belirlemek için burunun kolonları gibi denilebilir. Bu bölgedeki kıkırdak yapıdaki   çalışma yöntemi  burunun ilerideki düşme riskini  ortadan kaldırır.