Baygın göz estetiği

Bazı insanların gözleri normalden daha kısık bir şekildedir. Gözler uykulu ya da baygın görünümdedir. Bu durum aslında bir problemden kaynaklanmaktadır.

Ptozis(baygın göz-göz kapağı düşüklüğü)

Ptozis, göz kapağının yani üst göz kapağının düşük olduğu durumlarda kullanılan bir terimdir. Göz kapağı düşüklüğü şikâyeti ileri derecede ise görme problemlerine sebep olur. Ptozis genel de tek gözde görülür. Çok nadir durumlarda iki gözde görülebilir.

Göz kapağı düşüklüğü(ptozis) sebepleri nelerdir?

Ptozis, tek göz kapağı veya çift taraflı olabilir.

Göz kapağı düşüklüğünün sebepleri nelerdir?

  • Doğumsal ptozis, üst göz kapağındaki kaldırıcı kaslarda bir gelişme ve işlevsel bozukluk vardır. Çocuklarda oluşan düşük göz kapağı rahatsızlığı tembel göz geliştirme sorunu yaratmaktadır. Bu gibi durumlarda cerrahi onarım gerekebilir. Onarım sonucu tembel göz oluşumunu engelleyip yardımcı olur.
  • Edinilmiş(sonradan oluşan ptozis, göz kapağında oluşan bir iltihap, apse ya da ödem gibi sebepler göz kapağını ağırlaştırıp ptozise sebep olabilir.
  • Bazı nörolojik rahatsızlıklarda ptozise sebep olabilir. Motor sinirinde olan bir felç de , kendini üst göz kapağı düşüklüğü şeklinde belli edip ptozis oluşumuna sebep olabilir.
  • Doğuştan olmadığı durumlarda bazı kişilerde yaşlanmayla da ptozis oluşması görülebilir.

 

Ptozis(göz kapağı düşüklüğü – baygın göz estetiği) tedavisi nedir?

Ptozis rahatsızlığının tedavisi, gözkapağının kaldırma gücüne, duruma ve kişisel koşullara göre değişir. Öncelikle göz kapağı düşüklüğünün sebebi bulunur ve sonrasında tedavi seçeneği sunulur.

Yapılacak cerrahi müdahale ancak göz kapağının bulguların göre değişmektedir.

Göz kapağını kaldırmaya yönelik cerrahi seçenekler uygulanabilir. Bunun sonucunda da her iki göz kapağı simetrik duruma getirebilir.

Ancak çocuklardaki tedavi süreci ancak okul öncesi dönemdir. Okul öncesi dediğimiz süreç 2-3 yaş aralığındaki dönemdir. Kapak düşüklüğü gözbebeğini örtecek şekilde ise kapak düşüklüğü teşhis edilerek düzeltilebilir.

Çocuklarda ancak genel anestezi yapılabilir. Yetişkinlerde lokal yapılabilir.

Bir kere operasyon olan kişi tekrardan aynı operasyonu yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Ancak muayena sonucu hangi yöntemin yapılacağı belirlenir.